9 Haziran 2009 Salı

Siyah leş poşetin içinde, yüzde sıfır yağ oranlı SEK Süt vardı.

Suzın o gün biraz dertliydi sanki. Merdivenleri ikişer ikişer çıkıp, teker teker ama kayarak iniyordu. Tüm bunların yanında, "Kör olasın Suzan Suzi." şarkısını söylüyordu. Bu onun bir hayli sıkıntılı olduğunun göstergesi olarak sayılabilirdi. Bir kutu süt almak için Karfur'a gitmektense köşedeki Kardeşler Bakkaliyesi'ni tercih etti. O kadar da vefakardı. Cefakardı. Gitti, parayı ödedi ve aldı. Siyah leş bir poşetin içinde bir kutu SEK Süt vardı. Sıfır yağ oranlı. Döndü. Bozuk kapılı apartmanın içine girdi ve duvarlardaki sümüklere hayıflandı. Küçük bir iç geçirdi ve "Unut gitsin Suzi." dedi bakışlarıyla.

Eve geldi, kapı ding-dong değil kanarya sesiydi. Eski kafa şeyleri çok sever, özen gösterirdi. Eriği tuzla yemez, şekere bananlara tekme atardı. Öyleydi işte. "Canıtın!" diye seslendi. Fakat, Canıtın hiçbir ses çıkarmadan öylece oturmaya devam etti. Sırtı dönüktü Canıtın'ın. Suzın'da, onun ne yaptığına dair merak uyandırıyordu. Önce eliyle kendi kendini tatmin ediyor galiba diye düşüncelere dalıp kendisini yetersiz bulsa da işin aslı oldukça farklıydı. Canıtın, eline aldığı Neskuik çikolatalı ve tam tahıllı mısır gevreğini leblebi gibi yiyordu. Bir yandan da göz ucuyla ekmeğini İtalya'dan gelmiş özel zeytinyağına banıyor, bandığı ekmeğindeki yağ oranını ve yapışan kekik-pul biber sayısını hesaplamaya çalışıyordu. İşte bu kadar meşguldü Canıtın, cevap vermemekte haklıydı.

Suzın'a bir inme indi ve kendisini Sıfır Yağ Oranlı SEK Süt'ün pembe kutusunda yavan gülüşlü kadın olarak görmeye başladı. Tam o an, Canıtın döndü ve "Lanet olsun! O leş siyah poşette yoksa SEK Süt Sıfır Yağ mı vardı!? İnanamıyorum! O yavan tada bu görsel nasıl olur, böyle kaypak bi' süte nasıl tenezzül edersin Suzın söyle bana!" diye yaktı ve yıktı. Çok acayip haykırdı.

İşin aslı Canıtın'ı çok yakıyordu. Kendisi de göbeği bu sıralar salmıştı. Sabah kahvaltılarında korn fıleykslerini sıfır yağlı sütle götürmeyi düşünüyor fakat kutunun pembe oluşu ve üstündeki yavan gülüşlü kızın etkisi yüzünden farklı tatlara dalıyordu.

Canıtın son kez döndü ve haykırdı: "Demek o leş siyah poşetin içinde sıfır yağ oranlı SEK Süt vardı ha! Ah Suzi! Kör olasın, SUZAN SUZİ!"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder