29 Ekim 2009 Perşembe

Hazırlık.

Daglıs, İlkokul 5'ten sonra Anadolu Lisesi sınavlarına girmiş, kazanmış ve eğitim dili İngilizce olduğundan dil öğrenimini kapsayan ve bir yıl süren hazırlık sınıfını okumuştu. O dönem, İngilizce'nin uluslararası bir dil olduğunu vurgusunu yaparken Sipiikink öğretmeni, Daglıs'ın en çok aklında bu kalmıştı: "Bikauz inkliş iz en intırneyşınıl lengüiç."

Daglıs, yolda babasıyla yürürken mütemadiyen babasının tanıdıklarıyla yolda karşılaşırlardı ve her biriyle "Abi bir emrin var mı?" muhabbeti dönerdi. Babası saygın bir kişilikti. Çok tanınır, sevilirdi. Daglıs da babasının yanında olunca, onu gören herkes: "Abi oğlun mu?" yapardı. Bunun üzerine babasının oldukça "kitch" cevabı gelirdi: "Babamın torunu.". Bunun durum Daglıs için oldukça travmatik bir durum teşkil edilyordu ve Daglıs oradan koşarak uzaklaşmak, sonsuzluğa karışmak istiyordu. Laf Daglıs üzerine yoğunlaşınca Daglıs'ın Anadolu Lisesi'ni henüz kazandığı ve hazırlık sınıfında okuduğu gururla tekrarlanıyordu. Bunu duyan her mındo* İngilizce ile ilgili bildikleri tek şey olan "Du yu sipik İnkliş?" lafını yapıştırıp yenuşak bir gülüş ortaya koyuyorlardı Daglıs'ın böğrüne doğru. Daglıs da olayı dimağında netlemiş, otomatik bir yanıt sistemiyle "Yes, ay du. Bikauz İnkliş iz an intırneyşınıl lengüiç." diye çürük şeftali kıvamında kusmuklu bir cevap veriyordu.

Aradan 10 yıl geçmişti ve Daglıs'a bunlar hatırlatan neydi?

Daglıs, 8 yıllık eğitime geçilmeden bir önceki dönemde mezun olup; sanki bir işe yarıyormuşcasına "Ben hem ilkokul, hem ortaokul hem de lise diploması aldım. N'aber?" diye her önüne gelene anlatırken, içlerinden biri "İngilizce biliyormusun?" diye sorunca Daglıs donup kalmıştı. Birdenbire ve bilinçsizce, "Bikauz, inkliş iz an intırneyşınıl lengüiç!" diye bağırdı ve andavalca gülmeye başladı. Çok mutlu hissediyordu.

İnsanlar koşarak uzaklaşmıştı. Daglıs bu olayla oldukça geçmişe gitmişti ve bir nevi katharsis yaşamıştı.

Yazık sana Daglıs. Travmalarla dolu insan Daglıs. Simpıl Pirezınt Tens Daglıs.

*Mındo: Bir nevi abajur, apaçi.
2 yorum: